Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se stát vůdcem vašeho psa
Obrazek
Hlavním předpokladem pro spokojené soužití se psem je ten že pes nás bude brát jako vůdce. K tomu patří základní předpoklad, že psa budeme brát opravdu jako psa. Nebudeme ho polidšťovat - ani mu nasazovat "psí hlavu".
Pes je zkrátka pes, se všemi klady i zápory - ale člověk se rozhodl, žít se psem a proto by měl respektovat celou jeho psí bytost. Pes má tu smůlu, že člověk na psa pohlíží zkresleně, podsouvá mu lidské vlastnosti, rozmazluje ho a předpokládá od psa věci, které pro psa nejsou vůbec přirozené.
A jaký tedy pes doopravdy je? Jeho přirozené vlastnosti nejlépe poznáme na jeho nejbližším příbuzném vlku. Jistě, pes ztratil už plachost vlka a v pudlíkovi by někdo těžko hledal neohroženou šelmu, ale je to tak. Pes je smečkové zvíře a zbytek smečky mu v dněšní době nahrazuje člověk. Je přirozené, že chce se smečkou trávit spoustu času (a přesto člověk někdy nechápe, proč nevydrží pes doma sám). Pes je od přírody lovec, a přesto mu člověk spílá, když se rozeběhne za kočkou.
Chceme-li se psem dobře vycházet, musíme mu nejprve dobře porozumět. A cokoliv chceme psa naučit (tzn. cokoliv po psu budeme v naší lidské společnosti požadovat) mu musíme vysvětlit po psím způsobu. Pes nerozumí lidské řeči a nepřemýšlí jako člověk, ale je úžasně přizpůsobivý, a je naším úkolem mu co nejsrozumitelněji ukázat co po něm chceme.


Prním úkolem je aby pochopil kdo je ve vaší smečce vůdce. Tohle ale mnoho lidí špatně chápe - vůdce je ve smečce kladná postava. Je to ten, co obstarává potravu, zajišťuje bezpečnost, řídí chod ve smečce, určuje kdy se co bude dělat, za všech okolností si zachovává chladnou hlavu a pevné nervy, ví si se vším rady atd. Váš pes vás bude poslouchat jen tehdy, pokud si o vás bude myslet, že jste vůdce smečky. Jestliže si to nemyslí, pak zkrátka neuzná za vhodné, že by měl vaše příkazy plnit a poslouchat nebude.

Často u lidí převažuje názor, že je nutné psovi silou ukázat, kdo tady tomu šéfuje a často se uchylují k takovým praktikám jako převracení psa na záda, nebo vytřepání psa za kožich... před tímto ale varuji a zásadně s tím nesouhlasím. Pes moc dobře ví, že člověk není pes a autorita poslušnost se tímto nevybudují. Maximálně z vás může pes mít strach, ale to není ta správná cesta jak se psem vybudovat správný vztah.

ObrazekJak si zjednat u psa respekt?

Mám doma jednu velmi dobrou knihu, která se jmenuje Pes- výchova a výcvik, autorem je Gwen Bailey. Je tam kapitola o tom, jak si zjednat respekt u svého štěněte. Doufám, že se nedopouštím něčeho protiprávního, když zde tu kapitolu ve stručné verzi uveřejním.

 

Dokud je štěně malé, mělo by se co nejvíce času využít k učení a výcviku, protože čím bude štěně starší bude i nezávislejší a výcvik už nebude tak snadný. Je třeba postupovat jemně, ale důsledně.

Být dobrým vůdcem smečky neznamená šéfovat a vnucovat svou vůli ostatním. Znamená to zajistit vše potřebné pro ostatní členy smečky. Klíčem ke správnému vedení smečky je porozumění. Pouze pokud chápete své štěně a jeho potřeby, bude vás respektovat a bez odporu následovat. Dobrý vůdce ví, kdy přestat a psa soustavně necepuje, aby ho donutil k podřízenosti.


 

Obrazek

 


Hračky, hry a vítězství

Oblíbenou hrou je přetahovaná, která je vlastně zkouškou síly. Pokud štěně v takových hrách často vyhrává, dojde k závěru, že je silnější než jeho majitel, a to jak tělesně tak duševně. Pokud chcete být dobrým vůdcem, musíte během her dodržet několik pravidel.

-nejoblíbenější hračky psovi nenechávejte a jen je psovi půjčujte, když si s ním chcete hrát. Některé hračky psovi nechte, ale s těmi si sním nehrajte.

 - se psem si často hrajte, ale s ´´vašimi´´ hračkami (měli by to být ty, které má váš pes nejraději)

- ve hře na přetahovanou častěji vyhrávejte než pes. Ale nechte také vyhrát psa, aby ho hra nepřestala bavit. Jaký poměr výher a proher máte zvolit záleží na temperamtu psa a jeho povaze.

- s hrou přestaňte dříve než se štěně unaví, hra by měla skončit ve chvíli, kdy si štěně ještě hrát chce, ale vy, jako vůdce hru předčasně ukončíte.

 

 Místa na spaní a teritorium

 

Obrazek

 - klidně nechávejte spát psa na vaší posteli, na křesle nebo gauči - to neohrozí pozici vůdce smečky, důležité je, aby pes místo opustil, když mu řeknete

 

- dveřmi by jste měli procházet s určitým systémem - ale to je kvůli bezpečnosti psa a pomáhá to sebekontrole psa. Naučte psa, že když sáhnete na kliku musí si sednout a musí zůstat sedět i ve chvili kdy se dveře otevřou. Teprve až mu řeknete povel smí pes dveřmi proběhnout - po vás, nebo před vámi. To už je fuk :-)


 

 

 Řád krmení

- je dobré, aby pes začal  jíst až na váše dovolení - položte misku na zemi a až psovi řeknete smí začít jíst. To se hodí k tomu, aby se pes dokázal ovládat v přítomnosti jídla.

- misku mu předložte cca na 20 min, pokud se do jídla nepustí a nebo jídlo nedojí, seberte mu jí a vraťte až při dalším krmení

- nikdy nekrmte psa, když sami jíte. Naučí se loudit.

 

Obrazek